sobota 8:00 -16:00
niedziela nieczynne
 +48 504 091 797  
Baner ogrody z Warszawy

Dendrolog

Współpracuję z miastami: Warszawa, Podkowa Leśna, Milanówek, Piaseczno, Konstancin

Inż. Marcin Ołów to wykwalifikowany dendrolog, świadczy usługi w województwie mazowieckim, ale również na terenie całej Polski.
Dendrolog to mniej popularny i niszowy zawód. Kim właściwie jest dendrolog i na czym polega jego praca? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.


Kim jest dendrolog?

Skoro poruszyliśmy temat, warto pokusić się o wyjaśnienie podstawowego terminu, który będzie omawiany. Rozjaśni to nieco sytuację i będzie miłym wstępem do dalszej treści. Dendrologia jest ściśle związana z naukami biologicznymi, a konkretniej z pewnym typem roślin - chodzi nam oczywiście o drzewa i krzewy. Dendrolodzy są nazywani potocznie „drzewoznawcami". Ich praca ma niebanalne znaczenie w dziedzinach takich jak architektura krajobrazu, leśnictwo i ogrodnictwo. Wynajęcie dendrologa pomoże nam zatem prawidłowo zadbać o las czy ogród, przygotować konkretnie miejsce pod wycinkę lub przycinkę i najzwyczajniej w świecie zbadać stan naszych roślin.


Na czym polega praca dendrologa?

Jak w każdym zawodzie, dendrolog posiada pewien zakres kompetencji, które mogą okazać się przydatne dla osób poszukujących profesjonalnej pomocy. Jego rada może przydać się jeszcze przed posadzeniem drzewa czy krzewu - zbada on warunki glebowe danego miejsca i podpowie, jakie rośliny najlepiej się w nim przyjmą. W dalszej pracy dendrolog jest w stanie pomóc tworzyć miły dla oka ogród czy park, w którym drzewa i krzewy będą cieszyły się zdrowiem.

Dendrolog przeprowadza podczas pracy szereg ekspertyz, które mają na celu zbadanie stanu drzew i krzewów. Do badań, jakie wykonuje, zaliczamy między innymi określenie wieku rośliny, jej wysokości, szerokości pnia czy rozpiętości korony. Oznacza on również przynależność gatunkową drzew i krzewów, ich ilość na danym obszarze oraz gatunki grzybów/ porostów na nich bytujących.
Poza zbadaniem podstawowych parametrów dendrolog zajmuje się określaniem stanu zdrowia roślin. Ma to duże znaczenie przy przygotowywaniu miejsca pod przecinkę, czy przycinaniu drzew lub elementów mogących zagrażać człowiekowi. Mowa tutaj o drzewach i krzewach lub ich częściach objętych próchnicą, zgnilizną, chorobami czy też tych uschniętych, nadłamanych i powalonych.


Ile kosztuje wynajęcie dendrologa?

Dbałość o sprawne zarządzanie pieniędzmi jest podstawą dobrego organizowania budżetu domowego. Dlatego zapewne chcielibyście wiedzieć, ile może kosztować przykładowa usługa dendrologiczna. Jej cena jest uzależniona od kilku czynników. Pierwszym z nich jest lokalizacja i dostępność miejsca. Wiadomo, że za wycieczkę w miejsce znacznie oddalone i trudno dostępne będzie trzeba zapłacić nieco więcej, w co wlicza się oczywiście czas poświęcony na dotarcie w dany teren oraz koszty paliwa.

Drugi czynnik to ilość drzew i krzewów, które trzeba poddać ekspertyzie dendrologicznej. Czasami jest to jeden czy dwa okazy, na których wycinkę chcielibyśmy dostać pozwolenie, a innym razem obszar pracy będzie mierzony w hektarach. Im większa powierzchnia i zagęszczenie roślin, tym drożej. Wydłuża się bowiem czas pracy dendrologa, a czasami również ilość ekspertów, którzy biorą udział w przedsięwzięciu. Trzecim ważnym czynnikiem będzie rodzaj miejsca, które zostaje poddane ekspertyzie dendrologicznej. Jest to związane z zagadnieniami technicznymi i prawnymi dotyczącymi konkretnej lokalizacji. Mniej zapłacimy za ekspertyzę małym, prywatnym lesie, niż za wykonanie badań w starym parku czy terenach objętych częściową ochroną.

Kontakt telefonicznyKONTAKT TELEFONICZNY
504 091 797

ADRESADRES
Gajowa 2, 05-506 Wilcza Góra

AdresADRES SKŁADU DREWNA
ul. Wspólna 13, 05-503 Głosków

Szanowni Państwo, dbając o Państwa wygodę udostępniamy formularz kontaktowy umożliwiający szybki kontakt z naszą firmą.  FORMULARZ KONTAKTOWY